Pedikap (Saç Biti Temizlik Seti)
search
  • Pedikap (Saç Biti Temizlik Seti)

Pedikap (Saç Biti Temizlik Seti)

₺184,50
Vergi dahil

Pedikulis kapitis kelimelerinin ilk heceleriyle oluşturulmuş set halinde satılan bir üründür. Pedikulozis bit, kapitis baş anlamına gelir ve baş bitini tanımlar. İngilizcesi head louse dir. Sınıfının en kullanışlı ürünü olan Pedikap %100 başıyla tedavi yanı sıra 1 yıl boyunca bitten korunmayı sağlaması benzer tüm ürünlerin önüne geçmesini sağlamıştır.

Adet

Pedikap Saç Biti Tedavi Seti İçeriği

Sprey, şampuan, metal tarak ve plastik taraktan oluşan bir settir. Bu şekilde düzenlenmiş Türkiye’deki tek set olma özelliği taşır.

Pedikap Sprey İçeriği

% 4 Dimetikon (dimethicone) içerir, Saç bitinin tedavisinde kullanılan aktif maddeler arasında % 100 güvenli olan tek maddedir. Zehir içerenler gibi zarar verme ihtimali yoktur. (1)
%96 Siklometikon (cyclomethicone), dimetikonun etkiliğin artırmak için dolgu amaçlı kullanılır. Pedikap sette siklometikonla aynı grupta olan ama daha etkili formu polidimetilsiloksan formu kullanılmıştır.

Pedikap Şampuan İçeriği

Sprey gibi %4 oranında dimetikon içerir ve tedavide % 100 başarı sağlayan ürün de budur. Bunun dışındaki içerikler bebek şampuanlarıyla aynı içeriğe sahiptir. Şampuanlarda zararlı olduğu bilinen maddeler kullanılmamıştır.

Ürün Güvenliği

Daha çok küçük yaş grubunda kullanıldığı için bu tür ürünlerde güvenlik çok önemlidir. Etkisinin yani başarısının kesin olması yanı sıra oluşabilecek istenmeyen durumlar da en az ve en hafif düzeylerde olmalıdır. Pedikap Baş Biti Tedavi seti Türkiye’de GMP ( Good Manufacturing Practices, iyi üretim uygulamaları ) belgesi olan tesislerde dörtlü set halinde üretilen az sayıda üründen biridir. Bebekler ve çok ileri yaş grupları dahil her yaş grubunda hiçbir sorun yaşanmadan güvenle kullanılabilir.

Pedikap Nasıl Kullanılır?

Setin doğru bir şekilde kullanılması halinde baş bitinden (head louse peiculosis kapitis) kurtulma ihtimali % 100 olacaktır sete özel bir yıl bitten korunmak da mümkün olur. Tedavinin en önemli parçası olan ölü bir ve yavşakların saçtan rahat ve tam temizlenebilmesi için çocuğunuz için en uygun tarağı seçip kullanabilirsiniz.

Sprey Kullanım Talimatı
Saç şampuanla yıkanır ve kurutulur. Sprey kuru saça uygulanmalıdır. Spreyi özellikle saç diplerine, kulak arkası bölgesine olmak üzere bütün saç ıslanacak şekilde püskürtün, kullanılacak miktar saçın uzunluğuna göre değişir. Kafa derisinin tamamı ve saçın ıslandığından olduğundan emin olunmalıdır. Kulak arkası ve ense alanı gözden kaçabilmektedir buralar için ayrıca dikkat etmelisiniz.

Uygulamadan sonra 15 - 20 dakika saçta kalmalıdır. Daha uzun kalmasının hatta uygulamadan sobnra yatıp sabah temizlik yapılabilir. 15 dakikadan önce temizlik yapmak başarıyı düşürebilir.

Şampuan Kullanım Talimatı
Sprey uygulanıp yeterince beklendikten sonra şampuanla saçlar diplerin yıkandığından emin olunacak şekilde yıkanır. 3-4 dakika beklenip saç bol ılık suyla durulanır ve havlu ile kurulanır.


Şampuanla yıkama işleminden sonra saç hafif nemliyken setteki plastik ve metal taraklardan hangisi ile istenirse saçlar diplerden uçlara kadar ölü bitlerden ve yumurtalarından temizlenir. Metal tarakla temizlemek hem daha kolaydır hem de daha başarılıdır.


Saçın her bölgesinin kesin temizlendiğinden emin olmak için saçlar çok sayıda tutamlara ayrılmalı temizlenen tutam ayrı şekilde bağlanmalıdır.
Temizlik işlemi bitmeden tüm ölü bitler ve yumurtalarının temizliğinden emin olunmalıdır.


1-2 hafta sonra saç dipleri dikkatlice kontrol edilmelidir, küçük bir ihtimalle yeterince temizlenemediyse tekrar çoğalabilir, bu durumda uygulamaların hepsi tekrarlanmalıdır. Bit veya sirke görülmediyse tekrar bitlenmeden korunmak için 2 haftada bir defa şampuan kullanımı tekrarlanmalıdır. Korunmak için sprey kullanmaya gerek yoktur.

Pedikap Saç Biti Tedavi Setinin Üstünlükleri Nelerdir?

Sprey ve şampuandaki etkili madde dimetikondur
Dimetikon diğer böcek içeren bit ilaçları gibi zehirli madde içermez ve çocuğa zarar vermez. (2)


Zehir içeren ilaçlara karşı bit zamanla direnç geliştirir ve etkisiz kalır. Dimetikon fiziki olarak biti öldürdüğü için direnç gelişemez. (3)


Biti iki etkiyle öldürür 1- Bitin solunum yollarını yıkayarak nefes almasını önler, nefessiz kalıp boğularak ölmesini sağlar. 2- Boşaltım sistemini tıkayarak çıkardığı sıvıyı dışarı atmasını engeller bu da ölümüne neden olur.


Etrafı sarıldığı için beslenmesi de bozulur bu da açlıktan ölmesini sağlar.
Tekrar kullanılmasının çocuğa hiçbir zararı olmaz.
Doğru kullanımda başarısı %100’e yakındır. (4)


Siklometicon belirlenmiş hiçbir zararı olmayan maddedir. (5)

Saç Biti Temizleme Tarağı Ne İşe Yarar?

Standart taraklardan farklıdır, dişleri daha sıktır, bu sayede parazit temizliği yapılabilir. Dişler pürüssüz olduğu için saç kırıklarına yol açmaz.
Sette metal ve plastik olmak üzere iki tarak vardır. Taraklar hem seçenek sunar hem de biri diğerine yedek olur. Sadece plastik tarak verilen spreylerden sonra tarağın dişlerinin kırılması anneyi sıkıntıya sokabilmektedir.


Plastik bit tarağı
Saçın dibinden ucuna kadar saça zarar vermeden temizlemeyi sağlayabilir. Sert plastikten yapıldığı için ısıdan etkilenmez. Dikkatli kullanılırsa deri ve saça zarar vermez. Sert kullanılırsa dişleri kırılabilir.


Metal bit tarağı
Sirke, yavşak ve ölü bitlerin temizlenmesinde en etkili taraktır. Çelik olduğu için kırılmaz, kolay kolay eğilmez. Tam pürüzsüz olduğu için saçta kolaylıkla kayar ve saç teline zarar vermez. Sudan etkilenmez ve paslanmaz.

Saç Biti Teşhisi Nasıl Konur?

Çocuğun kafasını fazla kaşıması durumunda akla bitlenmiş olabileceği gelmelidir. Ense ve kulak arkası en sık yerleşim yeri olduğu ve rahat gözlemlenebildiği için en iyisi parlak ışık altında bu bölgelerin kontrol edilmesidir. Saçın dibe yakın kısımlarında canlı ve dolaşan bitler, saça yapışık duran sirkeler direk gözle görülebilir, bunlar görüldüyse kesin teşhis konmuş olur. Teşhisten emin olunamadıysa dermatoloji uzmanıyla görüşülmelidir.

Saç Biti Nasıl Oluşur?

Oluşmasının tek yolu bir başkasından bitin ya da yumurtalarının alınmasıdır. Halk arasında kirlilikle özdeşleştirilse de kişisel temizliğin yapılmaması bitlenme sebebi değildir, temizliğine çok dikkat eden insanlarda da görülür. Tedavi sonrası aynı kaynaktan tekrar alınması tedavinin başarısız olması gibi algılanabilir, tedaviden sonra tekrar oluştuysa kullandığınızı ilaçları suçlamak yerine çocuğunuzun gittiği kreşte veya okulda başka çocuklarda olmadığından emin olmaya çalışın, eğitmenleri bu konuda uyarın.


Bireyden bireye geçişi çok kolay ve hızlı olduğu için özellikle yakın ilişkinin olduğu kreş ve okullarda hızla yayılabilir. Elle saça dokunmakla, aynı yastığı paylaşmakla, aynı kişisel ürünlerin kullanımı en yaygın bulaşma yollarıdır.
Çocuk biti ya da sirkeyi aldıktan sonra hızla çoğalmaya başlar. Bir bit 150 ye yakın yavru yapabilir. Tek bir sirke alınmış olsa bile 15 günde yüzlerce kata çıkabilir. Bir sonraki haftada on binlerce oluşur ve kısa sürede tüm kafaya yayılabilir.

Bitten Korunmak İçin

Pedikap Şampuan çocuğunuzu bir yıl korur ancak gerek sizin gerekse diğer çocuklarınızın bitlenmeden korunmak için şunlara dikkat etmesi gerekir.
Bitlenmiş kişilerin olduğu yerlerde çok vakit geçirilmemeli, ortak kişisel eşya kullanılmamalısınız.


Yastık gibi ortak kullanılabilen kişisel eşyalar ortak kullanılmamalı;
Bu tür eşyalar kaynar suyla yıkanmalı, evde koltuk gibi ortak alanlar sık temizlenmeli
Parazit fark edildiyse aile içinde yayılmadan kıza sürede tedavi edilmelidir.


Tedaviye başlandığı dönemde tekrar etmesini engellemek amacıyla kişisel eşyalar, yastık kılıfı ve çarşaf gibi eşyalar hava geçirmez poşete konup 4-5 gün beklettikten sonra kullanılmalıdır.

99999 Adet
Yorumlar (0)
Henüz kullanıcı değerlendirmesi yok.