HP Biotin Şurup
search
  • HP Biotin Şurup

HP Biotin Şurup

₺84,00
Vergi dahil

Mililitrede 1 mg B7 vitamini içerir, pancar şekeriyle tatlandırılmış, portakal aroması ile daha lezzetli olması sağlanmıştır.
Çocuklarda saç sorunu seyrek rastlanan bir durumdur. Saç kalitesizliği, dökülmesi gibi sorunlar görüldüğünde biotinidaz enzim eksikliği düşünülmeli ve bir çocuk hastalıkları uzmanından yardım alınmalıdır.


Biotinidaz enzim eksikliği akraba evliliklerinde biraz daha sık rastlansa da seyrek bir doğumsal sorundur, teşhisi kan enzim düzeyi ve kan biyotin düzeyine bakılarak kesinleştirilir ve pediatri uzmanı tarafından takip edilir.


Biotin, biyotin olarak yazılabildiği gibi B7 vitamini ve bazı ülkelerde H vitamini olarak da bilinir.
Şurup her 1 ml’de 1 mg biyotin içerir.

Adet

Biotin Şurup Nedir, Ne İşe Yarar?

Biyotin, Türkiye’deki tek şurup formu kurumumuz tarafından üretilmektedir. Biotinidaz enzimi eksikliği genellikle doğumdan sonraki birkaç ayda teşhis edilir, birkaç aylık bebeğe tablet vermenin güçlüğünü düşünerek şurup formunu üretip eczane raflarında yerini almasını sağladır.


Doz ayarlaması bu konuda birikimli çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı tarafından yapılır ve çocuk büyüdükçe doz ayarlaması yeniden yapılır. Tüm bunlar için yakından takip gerekir.
Şurup formu 1 mg, 2 mg, 5 mg ve 10 mg tabletlerden sonra geliştirilmiştir.
Hap yutamayan erişkinler de kullanabilmektedir.

HP Biotin Şurup İçeriği

Aktif madde (B7 vitamini- H vitamini) biotin her bir 1 ml de 1 mg aktif biotin içerir. Enzim eksikliğinde pediatri uzmanı bu miktarı yetersiz bulursa tablet foru katılarak yoğunluğu arttırılabilir.
Tatlandırıcı olarak pancar şekeri vardır. 
Aroması portakal aroması kullanılmış olup çocukların en iyi tolere ettiği kokudur.

Biotin Şurup Kullanım Alanları

Biotinidaz enzimi eksikliği
 B7 vitamini eksikliği
Saç kalite kaybı ve beklenmeyen düzeyde dökülme
Tırnakta incelme, yumuşama, çizgilenme, kırılma gibi kalite kaybı sorunları
Deride incelme, kuruluk ve kalite sorunları.
Vitamin ve enzim eksikliği ile ilgili şüphe duyulduğunda pediatri uzmanı görüşü alınmalı ve kan tahlilleriyle kesin teşhis konulmalıdır. Günlük kaç mg alınacağı çıkan kan sonuçlarına göre uzman doktor tarafından belirlenmelidir.
Biotinidaz enzim eksikliğinin düzeyi çok önemlidir, eksiklik derinse özellikle deri sorunları sebebiyle hayati önem arz eder.

Biotin Şurup Nasıl Kullanılır

Kullanım miktarı yani günde kaç mg ihtiyaç olduğu yapılacak tahlillerle belirlenir, uygun doz doktor tarafından reçete edilir. Kullanıma başladıktan bir süre sonra yeniden değerlendirme için kan tahlilleri yapılır. Çıkan sonuca göre doz ayarlaması yapılır. Bu kontroller sürekli yapılır. Biotinidaz enzimi kan biotin düzeyi ve biotin metabolizmasını belirleyen en önemli enzimdir.

Diğer hastalıklar
Bilimsel çalışmalarla desteklenen diğer sorunlardan kısaca bahsedilebilir
Yenidoğan gaz problemi, biotinidaz enzim eksikliğinde infantil spazm olarak bilinen halk arasında gaz sancısı olarak değerlendirilen sorun ile karşılaşılabilir. (1) (2)
Düzeltilmeyen B7 vitamini eksikliği mental geriliğe ve epilepsiye neden olabilir. (3)

Biotinidaz eksikliği tarafa programlarında beklenenden daha sık rastlanmaktadır. (4)

REFERANSLAR

1. Şenses, D. A., Şimşe, E., Yar, N. E., Keskin, M., & Kocabay, K. (2006). Biotinidase deficiency in a four-week-old infant with infantile spasms [İnfantil spazm şeklinde başlangiç gösteren biotinidaz eksikli? i]. Cocuk Sagligi ve Hastaliklari Dergisi.

2. Şenses, D. A., Şimşek, E., Yar, N. E., Keskin, M., Kocabay, K., & Profesörü, F. P. İnfantil spazm şeklinde başlangıç gösteren biotinidaz eksikliği Bir vaka takdimi. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Dergisi 2006; 49: 121124.

3. PABUÇCUOĞLU, A., İPLİKÇİ, G., TEKGÜL, H., TÜTÜNCÜOĞLU, S., DİZDARER, G., & AKİL, İ. (1998). Motor mental gelişim geriliği ve/veya epilepsi olgularında biyotinidaz eksikliğinin araştırılması. Ege Tıp Dergisi37(3-4), 109-112.

4. Gökpinar, G. U. (2020). Yenidoğan tarama programı ile tanı konulmuş biotinidaz eksikliği olan hastalarımızın retrospektif değerlendirilmesi.

99999 Adet
Yorumlar (0)
Henüz kullanıcı değerlendirmesi yok.