HP Biotin 2 mg
search
  • HP Biotin 2 mg

HP Biotin 2 mg

₺79,50
Vergi dahil

HP 2 Mg biotin kutu içinde tek tek paketlenmiş 120 adet tablet bulunmaktadır.

Adet

2 MG Biotin Ürün İçeriği Nedir?

B7 Vitamini (Biotin ya da H vitamini olarak da anılır)

Kıvam düzenleyici (mikrokristalin selüloz)

Laktoz monohidrate (FDA tarafından onaylı ve gıda takviyelerinde kullanılan doğal bir karbonhidrattır.) 

Magnezyum Stearate (Emülgatör) (Gıda takviyesi içerisinde bulunan maddelerin homojen olarak karışmasını sağlayan etken madde)

(Sunset yellow FCF (E-110), Tartrazine (E-102)

 

B Vitaminine (Biotin) Tıbbi Bakış                

Vitaminler insan vücudu için oldukça önemlidir. Biotin vitamini de sağlıklı saç ve tırnaklar için önem arz eden bir vitamindir. Bu vitaminin eksikliği halinde saçlarda kalite kaybı, saç uçlarında kırılma, saçlarda mat görünüm, tırnaklarda beyaz lekelenmeler, cansız ve çabuk kırılan tırnaklar gibi sorunlar görülmektedir.

Uzun süreli b7 vitamini eksikliğinde saçların zamanla yıpranması ve kalite kaybı yaşaması saç dökülmesi problemine dönüşmektedir. Biotin eksikliği doğrudan saç dökülmesine neden olmaz ancak bu şekilde dolaylı olarak dökülmeye neden olmaktadır.

 

Biotin Eksikliği Hangi Sorunlara Yol Açar?

Endokrin Hastalıkları

 

Biotinaz Eksikliği

Sert ve Katı Diyet Proğramları

Metobalizmaya Hastalıkları

Beslenme Yolu ile Yeteri Kadar Vitamin Alınamaması

Aşırı Kayğı

Çiğ Yumurta Tüketimi

Bağırsak Florasındaki Sorunlar

Bazı İlaçların Kullanımı (Sivilce İlaçları, Epilepsi İlaçları) biotin eksikliğine neden olmaktadır.

 

Biotin Eksikliği Nasıl Fark Edilebilir?

Biotidinaz hastalığı genetik bir hastalıktır. Bu hastalığın kişide bulunması durumunda biotin eksikliği sorunu düşünülür. Buna en olarak biotin eksikliği kendini en sık saç ve tırnak sorunları ile belli eder.

Yeterli miktarda biotin alamayan kişilerde saçlarda mat bir görünüm, saç uçlarında kırılma ve çatallanma, cansız saçlar gibi saç problemleri görülür.

Biotin eksikliğine bağlı gelişen tırnak sorunları ise şunlardır; tırnaklarda ortaya çıkan beyaz lekeler, çabuk kırılan tırnaklar, tırnaklarda şekil bozuklukları, tırnakta yumuşama gibi sorunlardır.

Saç ve tırnak sorunlarına bağlı olarak daha az rastlanan sorunlar ise şunlardır; iştahsızlık, dermatit, stresli ve kaygılı bir ruh hali, kas ağrıları ve nörolojil sorunladır.

Günlük olarak tükettiğimiz besinlerden genel olarak yeterli miktarda biotin alınmaktadır. Bu nedenle saç ve tırnak sorunları haricindeki sorunlar nadiren görülür.

B7 Vitamini Takviyesi Alınması Gereken Durumlar

Biotin en sık saç sorunlarının çözülmesi için tercih edilir. Daha sağlıklı ve daha canlı saçlar için doktorun uygun göreceği dozda biotin alımı önerilir.

Piyasada biotinin saç dökülmesini tedavi ettiğine dair bir kanı vardır. Biotin doğrudan saç dökülmesini tedavi etmez. B7 vitamini yalnızca saçların daha sağlıklı ve canlı olmasını sağlar. Daha sağlıklı saçlarda koparak dökülme yaşanmayacağı için saç dökülmesini engellediği düşünülebilir.

Piyasada bilinen bilginin doğrusu şudur. Biotin saç dökülmesini durdurmaz. Ancak saç dökülmesi tedavisinde destekleyici ürün olarak kullanılır. Dökülme için kullanılacak üründe yeterli miktarda biotin bulunmaması halinde dışarından ek takviye olarak alınması önerilir.

Biotin kullanımının önerildiği bir diğer durum ise saç ekimidir. Her hastada olmasa da hastaların birçoğunda rutin olarak saç ekimi sonrasında geçici süreli şok dökülme sorunu görülmektedir. Saç ekimi sonrasında biotin kullanımı saçların tutunmasını ve daha hızlı çıkmasını sağlamaktadır.

Herhangi bir saç sorunu yaşamayan bireylerde ise biotin kullanımı ile saç uzaması hızlandırılabilir.

İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarda ortaya çıkan tüy dökülmesi gibi sorunlar içinde b7 vitamini kullanılmaktadır.

Tırnaklarda yumuşama, çabuk kırılma, beyaz lekelenmeler gibi sorunların tedavisinde de b7 vitaminine başvurulur.

Bunlara ek olarak b vitamini kan şekerini düzenler bu sayede diyabet hastaları tarafından da tercih edilir.

 

Biotin Takviyesinin Fayda Sağlamadığı Durumlar

Biotin alımı tek başına saç dökülmesi sorununu durdurmaz ve tedavi etmez. Etkili bir saç dökülmesi tedavisi için saç dökülmesinin neden olduğu tespit edilmeli ve buna yönelik bir tedavi planlanmalıdır. Planlanan tedaviye ek olarak biotin kullanımı ile tedavi süreci desteklenebilir. Bu sayede var olan saçlarda ve yeni çıkan saçlarda kalite artışı olur.

Yanık, yaralanma ve fiziksel darbelere bağlı olarak bölgesel saç kayıplarında biyotin kullanımı faydasızdır.

Aynı şekilde saçlarda bölgesel kayıplara neden olan saç kıran sorununda da b7 vitamini faydasızdır.

Biotin Nasıl Kullanılır? (Kullanım Şekli ve Dozajı)

Yetişkin bireylerde günde 1 tane ya da sorunun şiddetine 2 tane 2mg biotin kullanımı yeterlidir. ( Sorunun derecesine göre doktorun önerisi değişebilir. 1-2 tablet genel kullanım için öneridir.)

Biotin kullanımından maksimum verim alınması için gıda takviyesinin yemek arasında kullanılması önerilir.

Bİotin kullanımından olumlu sonuçlar alınması için tedavi sürecine en az 3 ay devam edilmesi önerilir. Saç ve tırnak sorunlarında iyileşme yavaştır bu nedenle 3 aydan kısa bir sürede sonuç alınamayabilir ya da alınan sonuç fark edilemeyebilir.

3 ay düzenli kullanım sonrasında ise düzenin korunması amacı ile haftada birkaç tablet biotin alınacak şekilde süreç devam ettirilebilir.

 

Neden HP 2 MG Biotin Tercih Edilmelidir?

HP biotin tek tek paketlenmiştir. Bu sayede ürünün muhafazası kolay, nemlenmesi ise zordur. Piyasada gıda takviyeleri genelde şişe içerisinde tek tek paketlenmemiş ürünlerdir. Bu tür ürünlerin muhafazası daha zordur.

HP Biotin %100 yerli üretimdir. Ve uzun yıllardır yalnıza saç ve saçlı deri hastalıklarının tedavisi için çalışan Hair Pharma güvencesi ile üretilmektedir.

Tablet büyüklükleri yutulması kolay olması açısından küçük tutulmuştur. (300mg)

Ürünün orijinalliğinin anlaşılması için her tablet üzerinde firma ismi bulunmaktadır.

Kutu içeriğindeki ürün sayısı 3 aylık tedavinin tamamlanacağı şekilde ayarlanmıştır. 1 kutu ürün alarak 3 aylık tedavi sürecini tamamlayabilirsiniz.

HP biotin eczane ürünüdür. Bir gıda takviyesinin eczane rafına girebilmesi sağlık açısından gerekli tüm prosedürleri tamamladığı ve güvenilir olduğu anlamına gelmektedir. Bu nedenle HP biotin çeşitlerini güvenle kullanabilirsiniz.

HP Biotin 1MG, 2MG, 5MG, ve 10MG tablet formunda ve tablet yutma zorluğu yaşayan bireyler içinde şurup formunda üretilmektedir. Bu sayede size uygun olan dozaj ve ürün formunu seçebilirsiniz.

 

Muhafaza Koşulları

Biotin tablet 25 derecenin altında o da sıcaklığında muhafaza edilmelidir. Ürün ambalajı açılmadan ve çocukların ulaşamayacağı şekilde saklanmalıdır.

 

Aşırı Doz Biotin Kullanımı ve Yan Etkiler

Biotin su da çözünebilen bir vitamindir. Bu nedenle aşırı doz kullanımında herhangi bir yan etki yaşanmaz. Aşırı kullanımda gereksiz miktar idrar yolu ile atılmaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalarda biotin kullanımı ve aşırı doz kullanılması gibi durumların herhangi bir yan etkiye neden olmadığı tespit edilmiştir.

 

Ürünün ticari sunum ve paketlenme muhtevası

120 tabletlik tekli paketleme (Blister tekli ambalaj)

 

Referanslar

Zempleni, J., Hassan, Y. I., & Wijeratne, S. S. (2008). Biotin and biotinidase deficiency. Expert review of endocrinology & metabolism3(6), 715-724.

Saleem, Fatima, and Michael P. Soos. "Biotin deficiency." (2019).

Bistas, Karlyle G., and Prasanna Tadi. "Biotin." StatPearls [Internet]. StatPearls Publishing, 2021.

 

99998 Adet
Yorumlar (0)
Henüz kullanıcı değerlendirmesi yok.