Seboderm Şampuan
search
  • Seboderm Şampuan

Seboderm Şampuan

₺109,50
Vergi dahil

Seboreik dermatit kelimelerinin ilk dörder harfiyle oluşturulmuş markadır. Seboderm Cleaner Türkiye’nin ilk climbazole içeren şampuanıdır. Yağlı egzama (seboreik dermatit) hastaları için geliştirilmiş günlük kullanıma uygun formda hazırlanmış tek şampuandır.

Adet

Seboderm Cleaner Şampuan Kullanım Alanları

En sık önerilen sorun yağlı egzamadır (seboreik dermatit)
Yoğun kepek ve sıradan kepek şampuanlarıyla düzelmeyen kepek sorununa çözüm getirir.
Kafada kaşıntı
Önerilen bu üç sorunun da temelinde malessezia furfur adlı mantar yatmaktadır, bu sorunların çözümünde başarılı olmasının en önemli sebebi içeriğindeki climbazolün bu mantarı en iti öldüren madde olmasıdır.
Seboreik dermatit tedavisi için önerilen ilaç gibi görünen şampuanlardan çok farklıdır. Günlük kullanıma uygundur, saçı kurutmaz.

Seboderm Şampuan İçeriği

Climbazol
Bilinen en etkili antimikotiktir (mantarı öldürücü), malessezia furdur adlı mantar kaynaklı kepek ve yağlı egzamanın en sık sebebidir ve  % 1 climbazol oranı bu mantarı kafa derisinden temizler. Mantar temizlenince kepek ve mantar kaynaklı egzama kökünden çözülmüş olur. (1) (2)


Çinko pirition
Keratolitik etkilidir, kepek kafa derisinin ölü tabakasında artmaya bağlı olarak gelişir. Zinc prithion keratolitik etkiyle kafa derisindeki ölü tabakayı eriterek yok eder. (3)


Carbopol Aqua SF1
Çinko piritionun (Zinc pyrithione) şampuan içinde dengeli dağılmasını ve stabilitesini korumasını sağlar. Tek başına etkisi yoktur.


Sodyumcoco ampho acetat
 Temizlik etkilidir, birçok saç temizlik ürününde bulunur, normal temizlik yapar.


Coco amido propyl betain
Köpük oluşturarak içeriğin tüm kafaya daha kolay uygulanmasını, yayılmasını sağlar.


Synercid Asian fusion
Sarımsak özüdür, saçlı deri beslenmesinin artmasına yardımcı olur.


Alpha flor buddleja ao
Egzamadan kaynaklanan kaşıntıyı azaltır, cildi rahatlatıcı etkisi vardır, derideki mikro hasarların onarılmasına yardımcı olur.


Provitamin B5
Pantotenat ve pantotenik asit olarak da bilinir, deriyi daha iyi besleyerek bozulmuş deri kalitesini arttırır, saçın uzama hızını ve kalitesini arttırır.


Pentavitin
Kafa derisi ve saçın nemlenmesini sağlar, deri kurumayınca kepeklenme azalır. Sağ salgısını dengeler. (4)


Polyqurtinium 10
Taramayı kolaylaştırır, saça ipeksi hava verir.


Biotin
Saç vitamini, B7 vitamini, H vitamini de denir. Saçta en etkili kalite artışı sağlayan vitamindir, kırılma, soluklaşma, uçlardan çatallanma gibi sorunları engeller. (5)

Seboderm Şampuan Nasıl Kullanılır?

Diğer yağlı egzama şampuanlarından farklı olarak günlük kullanıma uygundur. Yoğun bir günlük şampuan yapısındadır.


Miktar olarak her yıkamada her iki cins için de saçın uzunluğuna göre kısa saçta 2 ml kadar uzun saçta 5 ml ye kadar saçınıza uygulayın, köpürttükten sonra 4-5 dakika o şekilde kalmasını bekleyin, sonra durulayın.


Günlük şampuan olarak kullanabileceğiniz gibi saçınızdaki sorunun şiddetine göre haftada bir gün bunu kullanıp diğer günler istediğiniz markayı kullanabilirsiniz.
Ağır yağlı veya kuru egzama olguları tek başına şampuana yeterli cevap vermeyebilir bu durumda ek olarak Dermotto Losyon gibi ek ürün kullanmak daha iyi cevap alınmasını sağlar.


Aşırı mantarın en sık sebebi kafada normalde bulunan ama yoğunluğunun az olması sebebiyle sorun yaratmayan mantar miktarının artışıdır. Mantar artınca yoğun kepek oluşur. Sebodem ile düzeldikten sonra kepeğin tekrarını engellemek için haftada bir defa kullanabilirsiniz, haftada bir defa kullanmak mantarın yoğunlaşmasını engeller.
Normal yıkamadan sonra kullandığınız saç kremi varsa kullanmanızda sakınca yoktur.

Seboderm Şampuan Yan Etkileri Nelerdir?

Belirlenmiş sık görülen bir yan etkisi yoktur. Zararlı olduğu söylenen SLES, SLS, paraben gibi maddeler içermez. İçerdiği aktiflerin hiçbirinin tespit edilmiş yan etkisi yoktur. Seyrek olarak içeriğindeki herhangi bir maddeye karşı alerji gelişebilir, bütün alerjik durumlarda olduğu gibi ürünün kullanımına son vermek yeterlidir, alerji sorunu kendiliğinden düzelir.


Tam yan etki olarak değerlendirilmese de çinko pirtionun ölü deri tabakasını eritirken deriyi kurutma etkisi vardır. Zink pirthionun bu rahatsız edebilen etkisini azaltmak için pentavitin eklenmiştir. Saç ve derideki bu kuruluk hissi yine de rahatsız ederse saç kremi kullanabilirsiniz.

Ürün Güvenilirliği

Climbazolün şampuanda kullanılabileceğini ilk olarak Türkiye’nin Saç uzmanı Hair Pharma uzmanları tarafından düşünülmüş ve uygulanmıştır.
İçeriğindeki etkili maddelerin hepsi ile ilgili olarak dünyada çok sayıda deneysel bilimsel çalışmalar yapılmıştır.


Bu çok iyi bilinen maddelerden climbazol mantar öldürücü, derinin ölü tabakasını eriterek kepeği önleyeni zinc pirition, mikro hasarları iyileştiren  alphaflor buddleja ao ve saçın olmazsa olmazı provitamin B5 (pantotenat) vitamini vardır. Kullanılan bu maddeler etkinlik ve güvenilirlik bu konuda yetkin laboratuarlarda testleri yapılıp kullanıma sunulmuştur.


Şampuan gibi değil de solüsyon gibi üretilen diğer medikal şampuanların etkinliği yanı sıra günlük kullanım için üretilen kaliteli şampuanların etkisini tek şişede birleştirmiştir.

REFERANSLAR

1. Schwartz, J. R., Bacon, R. A., Shah, R., Mizoguchi, H., & Tosti, A. (2013). Therapeutic efficacy of anti‐dandruff shampoos: A randomized clinical trial comparing products based on potentiated zinc pyrithione and zinc pyrithione/climbazole. International journal of cosmetic science35(4), 381-387.

2. Rastegar, H., AHMADI, A. H., BAGHAEI, M., Bokaei, S., EHSANI, A. H., NOURMOHAMMADPOUR, P., ... & KHANMOHAMMAD, R. (2009). A comparison of clinical efficacy between a basic shampoo with herbal extracts containing climbazole and its similar sample containing piroctone olamine in the treatment of dandruff and seborrheic dermatitis.

3. Marks, R., Pearse, A. D., & Walker, A. P. (1985). The effects of a shampoo containing zinc pyrithione on the control of dandruff. British Journal of Dermatology112(4), 415-422.

4. Martin, E., Zhang, A., & Campiche, R. (2022). Saccharide isomerate ameliorates cosmetic scalp conditions in a Chinese study population. Journal of Cosmetic Dermatology.

5. T Chiu, C. H., Huang, S. H., & D Wang, H. M. (2015). A review: hair health, concerns of shampoo ingredients and scalp nourishing treatments. Current pharmaceutical biotechnology16(12), 1045-1052.

99998 Adet
Yorumlar (0)
Henüz kullanıcı değerlendirmesi yok.