Pruzon Pomad
search
  • Pruzon Pomad

Pruzon Pomad

₺194,50
Vergi dahil

Pruzon Pomad, bitkisel içeriği ile dikkat çekmektedir. 

Adet

Pruzon İçeriği

  • Çay ağacı yağı (tea tree oil - melaleuca alternifolia) % 1
  • Kalamin % 4
  • Çinko oksit % 5
  • Meyan kökü ekstraktı (Glycyrrhiza glabre, Licorice) % 1
  • lanolin

Taşıyıcı dolgu maddesi olarak vazelin kullanılmıştır.

Pruzon Yan Etkileri

Tespit edilmiş yan etkisi yoktur, içeriğindeki bitkisel aktiflere karşı alerji gelişmesi durumunda kesilmelidir. Kortizon içermediği için kortizonların yan etkilerine benzer yan etki oluşturmaz.

Çay Ağacı Yağı

 TTO (Melaleuca alternifolia, Tea Tree Oil) TTO Avustralya’da yetişen ülkemizdeki çaydan farklı bir ağaçtan elde edilen bir tür yağdır. Yerel kültürde birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Bu hastalıklar arasında dermatolojik hastalıklar olduğu gibi sistemik hastalıklar da vardır.

TTO üzerine yapılan bilimsel çalışmalarda mantar ve bakteri öldürücü etkisi olduğu ortaya konmuştur. Kaşıntılı olguların çoğunda mantara rastlanması bu etkisini izah etmektedir. Mantarları ve bakterileri öldürmesi yanı sıra uygulandığı bölgede ödem giderici etki de oluşturur. (1) (2)

Meyan Kökü Ektresi

Licorice, Glycyrrhiza glabre, Meyan kökü herbal steroid denilen bitkisel kortizonu en yoğun düzeyde içermektedir. Herbal steroidler kortizona benzer etki eder ancak kortizonların yaptığı yan etkilere neden olmaz.

Bitkisel kortizonlar alerjik reaksiyonlar, böcek sokmaları, ödem gibi bir çok sorunun çözümünde yardımcı olarak kullanılmaktadır. (3)

Kalamin

Kalamin ( calamine ) demir oksit ve çinko oksit karışımıyla elde edilen bir tür şelattır, yani iki maddenin karışımıyla iki maddeden de farklı bir madde elde edilmiştir.

Kalamin in iki önemli etkisi vardır;

Mantar öldürücü etki, bu etkisi sayesinde uygulandığı bölgeyi mantarlardan arındırır.

Bariyer etkisi, uygulama alanını dış etkilerden koruyarak dışarıdan gelen maddelere karşı vücudun verdiği tepkiyi engellemeye yardımcı olur. (4)

Çinko Oksit

Uzun yıllardır yanık, küçük yaralanmalar ve pişik sorunlarının çözümünde yaygın olarak kullanılır. En önemli etkisi bakteri öldürücü etkisidir, bunun yanı sıra dokuyu rahatlatıcı ve bariyer etkisi vardır. Kalaminin içeriğinde çinko oksit olsa da kalaminden farklı bir yapıya sahiptir. Özellikle anğs bölgesinin dışkı sebebiyle aşırı mikrop barındırması göz önüne alındığında anal kaşıntılarda ek madde olarak kullanılması etkiyi arttırmaktadır. (5)

Lanolin

Merhem formundaki ilaçların neredeyse hepsinde bulunan bir maddedir. Lanolin sürüldüğü alanda dokuyu rahatlatır, elastikiyetini arttırır, derinin dayanma gücünü yükseltir, dış etkilere karşı korur. (6)

Doğru İlaç Kullanımı;

Mayasıl (anal dermatit), pişik (diaperdermatiti), kurdeşen (ürtiker, kontakt dermatit), böcek sokması, yağlı egzama (seboreik dermatit), bölgesel alerjik reaksiyonlar önemli hastalık belirtisi olabilir. Bütün hastalıklarda olduğu gibi doktora muayene olmalı ve doktorun önerisi doğrultusunda tedavi başlanmalıdır.

REFERANSLAR

1. Terzi, V., Morcia, C., Faccioli, P., Vale, G., Tacconi, G., & Malnati, M. (2007). In vitro antifungal activity of the tea tree (Melaleuca alternifolia) essential oil and its major components against plant pathogens. Letters in applied microbiology44(6), 613-618.

2. Lee, C. J., Chen, L. W., Chen, L. G., Chang, T. L., Huang, C. W., Huang, M. C., & Wang, C. C. (2013). Correlations of the components of tea tree oil with its antibacterial effects and skin irritation. journal of food and drug analysis21(2), 169-176.

3. Pimple, B. P., Badole, S. L., Upaganlwar, A. B., & Mane, M. N. (2013). Licorice: Glycyrrhiza glabra Linn. Used for Dermatitis. In Bioactive Dietary Factors and Plant Extracts in Dermatology (pp. 433-438). Humana Press, Totowa, NJ.

4.Tebruegge, M., Kuruvilla, M., & Margarson, I. (2006). Does the use of calamine or antihistamine provide symptomatic relief from pruritus in children with varicella zoster infection?. Archives of disease in childhood91(12), 1035-1036.

5. Wiegand, C., Hipler, U. C., Boldt, S., Strehle, J., & Wollina, U. (2013). Skin-protective effects of a zinc oxide-functionalized textile and its relevance for atopic dermatitis. Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology6, 115.

6. Kiechl‐Kohlendorfer, U., Berger, C., & Inzinger, R. (2008). The effect of daily treatment with an olive oil/lanolin emollient on skin integrity in preterm infants: a randomized controlled trial. Pediatric dermatology25(2), 174-178.

99981 Adet
Yorumlar (0)
Henüz kullanıcı değerlendirmesi yok.